Statistics (1.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Disabled
id: Non Aktif

en: never
id: tidak pernah

en: Statistics
id: Statistik

en: Goal
id: Tujuan

en: How many content items to display in "day" list.
id: Berapa banyak item konten yang ditampilkan pada daftar "harian".

en: Number of day's top views to display
id: Jumlah tampilan teratas hari ini yang ditampilkan

en: Number of all time views to display
id: Jumlah tampilan sepanjang masa yang ditampilkan

en: Number of most recent views to display
id: Jumlah tampilan terakhir yang ditampilkan.

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Number of views
id: Jumlah ditampilkan

en: About
id: Tentang

en: Steps
id: Langkah-langkah

en: Uses
id: Penggunaan

en: 1 view | @count views
id[0]: 1 kali dilihat
id[1]: @count kali dilihat

en: Total views
id: Jumlah melihat

en: The total number of times the node has been viewed.
id: Jumlah beberapa kali node telah dilihat

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: The total number of times the node has been viewed today.
id: Berapa kali node telah dilihat hari ini.

en: Most recent view
id: Dilihat terakhir kali

en: The most recent time the node has been viewed.
id: Waktu terakhir kali node telah dilihat.

en: Content viewing counter settings
id: Pengaturan penghitung bukaan halaman

en: Count content views
id: Hitung bukaan halaman

en: Increment a counter each time content is viewed.
id: Tambahkan hitungan tiap kali halaman diakses.

en: Popular content
id: Artikel populer

en: How many content items to display in "all time" list.
id: Berapa banyak materi yang ditampilkan pada daftar populer "keseluruhan".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
id: Berapa banyak materi yang ditampilkan pada daftar "kunjungan terakhir".

en: Today's:
id: Hari ini:

en: All time:
id: Keseluruhan:

en: Last viewed:
id: Kunjungan terakhir:

en: Content statistics
id: Statistik konten

en: The number of visitors who have read the node.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node hari ini.

en: Last view
id: Terakhir ditonton

en: The date on which a visitor last read the node.
id: Tanggal terakhir dimana pengunjung membaca node.

en: Displaying popular content
id: Menampilkan konten populer

en: Page view counter
id: Penghitung Page view

en: Administer statistics
id: Mengelola statistik

en: View content hits
id: Lihat hit dari konten

en: The node ID.
id: ID node.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
id: Pengaturan untuk informasi statistik yang akan disimpan oleh Drupal tentang situs.
