Statistics (1.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (57 entries)

en: Disabled
ja: 無効

en: never
ja: なし

en: Statistics
ja: 統計

en: Goal
ja: 目的

en: How many content items to display in "day" list.
ja: 「本日の上位」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: Number of day's top views to display
ja: 本日の参照上位コンテンツの表示数

en: Number of all time views to display
ja: 総合での参照上位コンテンツの表示数

en: Number of most recent views to display
ja: 最近参照されたコンテンツの表示数

en: Permissions
ja: 権限

en: Number of views
ja: 参照回数

en: About
ja: アバウト

en: Steps
ja: ステップ

en: Uses
ja: 機能

en: 1 view | @count views
ja[0]: 閲覧数 1
ja[1]: 閲覧数 @count

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Content viewing counter settings
ja: コンテンツ表示カウンタの設定

en: Count content views
ja: コンテンツ表示のカウント

en: Increment a counter each time content is viewed.
ja: コンテンツの表示回数をカウントするかどうかを指定してください。 有効にすると、コンテンツが表示されるごとにカウントが加算されます。 また、表示回数をコンテンツに表示することもできるようになります。

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: How many content items to display in "all time" list.
ja: 「総合の上位」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ja: 「最近の参照」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: Today's:
ja: 本日:

en: All time:
ja: 全期間:

en: Last viewed:
ja: 最近の参照:

en: Content statistics
ja: コンテンツ統計

en: The number of visitors who have read the node.
ja: このノードをアクセスした訪問者数

en: The number of visitors who have read the node today.
ja: このノードを今日アクセスした問者数。

en: Last view
ja: 最終アクセス

en: The date on which a visitor last read the node.
ja: このノードを最後に訪問者がアクセスした日時。

en: Displaying popular content
ja: 人気のあるコンテンツを表示

en: Page view counter
ja: ページアクセスカウンター

en: Administer statistics
ja: 統計の管理

en: View content hits
ja: コンテンツのアクセス数を表示

en: The node ID.
ja: ノードID。

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
ja: Drupal が保持する、サイトに関する統計情報の設定。

en: Statistics settings
ja: 統計の設定

en: Popular content block settings
ja: 「人気のあるコンテンツ」ブロックの設定

en: Number of day\s top views to display
ja: トップビューを表示する日数

en: The Statistics module shows you how often content is viewed. This is useful in determining which pages of your site are most popular. For more information, see the <a href=":statistics_do">online documentation for the Statistics module</a>.
ja: 統計モジュールでは、コンテンツが参照される頻度を確認できます。これは、サイトで最も人気のあるページを特定するのに役立ちます。より詳しい情報は、<a href=":statistics_do">Statistics モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ja: モジュールには、本日と全期間で最も閲覧されたページおよび最近閲覧されたコンテンツを表示する<em>人気のあるコンテンツ</em>ブロックが含まれます。ブロックを使用するには、<a href=":statistics-settings">統計ページ</a>で<em>コンテンツ表示のカウント</em>を有効にし、その後<a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>でブロックを有効にして設定します。

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and set the necessary <a href=":permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
ja: Statistics モジュールには、ページを閲覧する毎に数が増えるページ毎のカウンターが含まれています。カウンターを使用するには、<a href=":statistics-settings">統計ページ</a>で<em>コンテンツ表示のカウント</em>を有効にし、必要な<a href=":permissions">権限</a>(<em>コンテンツのアクセス数を表示</em>)を設定するとカウンターがユーザーに表示されます。

en: How long any statistics may be cached, i.e. the refresh interval
ja: 統計情報をキャッシュする時間 (更新の間隔)

en: Configure the logging of content statistics.
ja: コンテンツ統計情報のログの記録方法を設定します。

en: Numeric values from the statistics module
ja: Statistics モジュールからの数値

en: The most recent time the node has been viewed
ja: ノードを最新見られたとき

en: Configure and display tracking of how many times content has been viewed on your site, assuming that the core Statistics module is currently installed.
ja: コアの Statistics モジュールが現在インストールされているとして、サイトのコンテンツがどれだけ閲覧されたかの追跡情報を設定して表示します。

en: What are the options for displaying popularity tracking?
ja: 人気度を表示するオプションには何がありますか？

en: You can display a <em>content hits</em> counter of how many times a content item has been viewed, at the bottom of content item pages. You can also place a <em>Popular content</em> block in a region of your theme, which shows a list of the most popular and most recently-viewed content.
ja: コンテンツアイテムのページの下部に、コンテンツアイテムが何回閲覧されたかを示す<em>コンテンツのアクセス数</em>カウンターを表示することができます。また、<em>人気のあるコンテンツ</em>ブロックをテーマのリージョンに設置して、最も人気のあるコンテンツや最近閲覧されたコンテンツのリストを表示することもできます。

en: Check <em>Count content views</em> and click <em>Save configuration</em>.
ja: <em>コンテンツ表示のカウント</em>にチェックを入れ、<em>構成を保存</em>をクリックします。

en: In the <em>Statistics</em> section, check or uncheck the <em>View content hits</em> permission for each role. Click <em>Save permissions</em>.
ja: <em>Statistics</em>欄で、各役割の<em>コンテンツのアクセス数を表示</em>権限にチェックを入れるか外します。<em>権限の保存</em>をクリックします。

en: Optionally, in the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Structure</em> &gt; <em>Block layout</em>. Place the <em>Popular content</em> block in a region in your theme (you will need to have the core Block module installed; see related topic for more details on block placement).
ja: <em>人気のあるコンテンツ</em>ブロックをテーマのリージョンに配置することもできます（コアの Block モジュールがインストールされている必要があります。詳しくは、ブロック配置の関連トピックを参照してください）。管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>サイト構築</em> &gt; <em>ブロックレイアウト</em> へと進みます。

en: Logs how many times content is viewed.
ja: コンテンツの閲覧回数を記録します。
