Statistics (1.0.0-beta1) - en to tr translation catalogue (47 entries)

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: never
tr: hiçbir zaman

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Goal
tr: Hedef

en: How many content items to display in "day" list.
tr: "Gün" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Number of day's top views to display
tr: Gösterilecek günün en çok görüntülenenleri sayısı

en: Number of all time views to display
tr: Gösterilecek tüm zamanlarda görüntülenenler sayısı

en: Number of most recent views to display
tr: Gösterilecek son görüntülenenler sayısı

en: Permissions
tr: İzinler

en: Number of views
tr: Gösterim sayısı

en: About
tr: Hakkında

en: Steps
tr: Adımlar

en: Uses
tr: Kullanım

en: 1 view | @count views
tr[0]: 1 gösterim
tr[1]: @count gösterim

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: The total number of times the node has been viewed.
tr: Düğümün toplam görüntülenme sayısı.

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: The total number of times the node has been viewed today.
tr: Düğümün bugünkü toplam görüntülenme sayısı.

en: Most recent view
tr: En son görüntüleme

en: The most recent time the node has been viewed.
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman.

en: Content viewing counter settings
tr: İçerik görüntüleme sayacı ayarları

en: Count content views
tr: İçerik görüntülemelerini say

en: Increment a counter each time content is viewed.
tr: Her içerik görüntülenmesinde sayacı artırır.

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: How many content items to display in "all time" list.
tr: "Tüm zamanlar" listesinde kaç içerik öğesi gösterileceği.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
tr: "Son görüntülenenler" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Today's:
tr: Bugün:

en: All time:
tr: Tüm zamanlar:

en: Last viewed:
tr: Son görüntülenme:

en: Content statistics
tr: İçerik istatistikleri

en: The number of visitors who have read the node.
tr: Düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: The number of visitors who have read the node today.
tr: Bugün düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: Last view
tr: Son görüntüleme

en: The date on which a visitor last read the node.
tr: Düğümün son okunma tarih.

en: Displaying popular content
tr: Beğenilen içerik görüntüleniyor

en: Page view counter
tr: Sayfa görüntüleme sayacı

en: Administer statistics
tr: İstatistikleri yönet

en: View content hits
tr: İçerik görüntüleme sayaçlarını göster

en: The node ID.
tr: Düğüm kimliği.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
tr: Drupal'ın siteyle ilgili tutacağı istatistiksel bilgilerin ayarları.

en: Popular content block settings
tr: Popüler içerik bloğu ayarları

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and set the necessary <a href=":permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
tr: İstatistikler modülü, her bir sayfa için, sayfa her görüntülendiğinde artan bir sayaç içerir. Sayacı kullanmak için, <a href=":statistics-settings">İstatistikler sayfasında</a> <em>İçerik görüntülemeleri say</em> seçeneğini etkinleştirin ve kullanıcıların sayacı görebilmesi için gereken <a href=":permissions">izinleri</a> (<em>İçerik görüntüleme sayısını görüntüle</em>) ayarlayın.

en: Configure the logging of content statistics.
tr: İçerik istatistiklerinin günlüğe kaydedilmesini yapılandırın.

en: Numeric values from the statistics module
tr: İstatistikler modülündeki sayısal değerler

en: The most recent time the node has been viewed
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman

en: Logs how many times content is viewed.
tr: İçeriğin kaç kez görüntülendiğini kaydeder.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>System</em> &gt; <em>@statistics_settings_link</em>.
tr: <em>Yönet</em> yönetim menüsünde <em>Yapılandırma</em> &gt; <em>Sistem</em> &gt; <em>@statistics_settings_link</em> menüsüne gidin.
