Statistics (1.0.0) - en to da translation catalogue (50 entries)

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: never
da: aldrig

en: Statistics
da: Statistik

en: Goal
da: Mål

en: How many content items to display in "day" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Dagens".

en: Number of day's top views to display
da: Populært i dag

en: Number of all time views to display
da: Populært gennem tiden

en: Number of most recent views to display
da: Seneste

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Number of views
da: Antal visninger

en: About
da: Om

en: Steps
da: Trin

en: Uses
da: Bruger

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Content viewing counter settings
da: Tællere

en: Count content views
da: Tæl visninger

en: Increment a counter each time content is viewed.
da: Forøg en tæller hver gang indhold vises.

en: Popular content
da: Populært indhold

en: How many content items to display in "all time" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Gennem tiden".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Seneste".

en: Today's:
da: I dag:

en: All time:
da: Gennem tiden:

en: Last viewed:
da: Senest læst:

en: Content statistics
da: Indholdsstatistik

en: The number of visitors who have read the node.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet.

en: The number of visitors who have read the node today.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet i dag.

en: Last view
da: Seneste visning

en: The date on which a visitor last read the node.
da: Datoen hvor en beøgende sidst læste indholdselementet.

en: Displaying popular content
da: Vis populært indhold

en: Page view counter
da: Sidevisningstæller

en: Administer statistics
da: Administrér statistik

en: View content hits
da: Vis hits

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
da: Indstillinger for den statistiske information som Drupal indsamler om dit site.

en: Statistics settings
da: Indstillinger for statstik

en: Popular content block settings
da: Blok med populært indhold

en: Number of day\s top views to display
da: Antal af topindlæg der skal vises

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
da: Modulet tilbyder blokken <em>Populært indhold</em> som viser dagens mest sete indhold, det mest sete indhold gennem tiden, og det senest sete indhold. For at bruge blokken skal du aktivere indstillingen <em>Tæl indholdsvisninger</em> på <a href=":statistics-settings">statistiksiden</a>. Herefter kan du aktivere og konfigurere blokken på siden <a href=":blocks">bloksiden</a>.

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and set the necessary <a href=":permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
da: Statistics-modulet indeholder en tæller for hver side, som forøges hver gang siden vises. For at bruge tælleren skal du aktivere <em>Tæl indholdsvisninger</em> på <a href=":statistics-settings">statistiksiden</a> og tildele de rette <a href=":permissions">tilladelser</a> (<em>Vis antal hits</em>) så tælleren er synlig for brugerne.

en: How long any statistics may be cached, i.e. the refresh interval
da: Hvor lang tid statistik kan caches, dvs. opdateringsintervallet

en: Configure the logging of content statistics.
da: Konfigurér logning af indholdsstatistik.

en: Numeric values from the statistics module
da: Numeriske værdier fra statistikmodulet

en: The most recent time the node has been viewed
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet blev vist

en: What are the options for displaying popularity tracking?
da: Hvad er mulighederne for at vise popularitetssporing?

en: Tracking and displaying popular content
da: Sporing og visning af populært indhold
