Storage Entities (1.0.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (117 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Action
uk: Дія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: True
uk: Істина

en: Access
uk: Доступ

en: View
uk: Перегляд

en: Updated
uk: Оновлено

en: Search Keywords
uk: Пошук по ключових словах

en: Created
uk: Створено

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Score
uk: Вага

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Title field label
uk: Мітка поля заголовку

en: Revisions
uk: Редакції

en: Authored by
uk: Автор

en: Desc
uk: Спад

en: Case
uk: Регістр

en: Expose
uk: Виставляти

en: Operator
uk: Оператор

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: author
uk: автор

en: Revert
uk: Відновити

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Changed
uk: Змінено

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Content options
uk: Опції матеріалу

en: Storage
uk: Сховище

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Values
uk: Значення

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Delete all revisions
uk: Видалення всіх редакцій

en: Do not display items with no value in summary
uk: Не відображати елементи з відсутніми у підсумку значеннями

en: Glossary mode
uk: Режим глосарію

en: Character limit
uk: Символьне обмеження

en: Case in path
uk: Регістр в шляху

en: Transform spaces to dashes in URL
uk: Замінити в URL пробіли на дефіси

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: Created year
uk: Рік створення

en: Created month
uk: Місяць створення

en: Created day
uk: День створення

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Рік + місяць оновлення

en: Updated year
uk: Рік оновлення

en: Updated month
uk: Місяць оновлення

en: Updated day
uk: День оновлення

en: Updated week
uk: Тиждень оновлення

en: Provide a simple link to revert to the revision.
uk: Пряме посилання для повернення редакції.

en: Filter by access.
uk: Фільтрувати за доступом.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
uk: Вага об'єкту пошуку. Не використовується, якщо відсутній фільтр пошуку.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Allow multiple values
uk: Дозволити декілька значень

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Storage type
uk: Способи зберігання

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Published status
uk: Стан публікації

en: revision user
uk: автор редакції

en: Storage types
uk: Типи сховищ

en: <em>Edit @type</em> @title
uk: <em>Редагувати @type</em> @title

en: Use absolute link (begins with "http://")
uk: Використовувати абсолютне посилання (починається з "http://")

en: Asc
uk: Зрост

en: Content access
uk: Доступ до матеріалу

en: Sticky status
uk: Стан прикріплення

en: Master
uk: Головне

en: User has a revision
uk: Користувач має редакцію

en: Allow multiple filter values to work together
uk: Дозволити одночасну роботу декількох значень фільтрів

en: Date in the form of CCYYMMDD.
uk: Дата у форматі CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
uk: Дата у форматі YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
uk: Дата у форматі YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
uk: Дата у форматі MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
uk: Дата у форматі DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
uk: Дата у форматі WW (01 - 53).

en: Reduce
uk: Зменшити

en: Provide a simple link to the revision.
uk: Пряме посилання на редакцію.

en: Save and manage fields
uk: Зберегти й продовжити керування полями

en: Published status or admin user
uk: Стан публікації або адміністративний користувач

en: Promoted to front page status
uk: Стан винесення на головну сторінку

en: Link to revision
uk: Посилання на редакцію

en: Link to revert revision
uk: Посилання на повернення редакції

en: Link to delete revision
uk: Посилання на видалення редакції

en: The keywords to search for.
uk: Ключові слова пошуку.

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: The user who created the revision.
uk: Користувач, що створив редакцію.
