Storage Entities (1.0.2) - en to tr translation catalogue (114 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Action
tr: Eylem

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: True
tr: Doğru

en: Access
tr: Erişim

en: View
tr: Görüntüle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Search Keywords
tr: Arama Anahtar Kelimeleri

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Title field label
tr: Başlık alanı etiketi

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Desc
tr: Azalan

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Expose
tr: Çıkar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: author
tr: yazar

en: Revert
tr: Geri al

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Content options
tr: İçerik seçenekleri

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Values
tr: Değerler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Delete all revisions
tr: Tüm sürümleri sil

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Provide a simple link to revert to the revision.
tr: Sürümün geri alınması için basit bir bağlantı sağlar.

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
tr: Arama öğesinin puanı. Arama süzgeci de yoksa, kullanılmaz.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: Use absolute link (begins with "http://")
tr: Mutlak bağlantı kullan ("http://" ile başlar)

en: Asc
tr: Artan

en: Content access
tr: İçerik erişimi

en: Sticky status
tr: Sabit olma durumu

en: Master
tr: Ana (master)

en: User has a revision
tr: Kullanıcıdan gelen bir sürüm var.

en: Allow multiple filter values to work together
tr: Birden çok süzgeç değerinin birlikte çalışmasına izin ver

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: Reduce
tr: Azalt

en: Provide a simple link to the revision.
tr: Sürüme yönelik basit bir bağlantı sağlar.

en: Save and manage fields
tr: Alanları kaydet ve yönet

en: Published status or admin user
tr: Yayınlanma durumu ya da yönetici kullanıcı

en: Promoted to front page status
tr: Ön sayfaya yükseltilme durumu

en: Link to revision
tr: Sürüm bağlantısı

en: Link to revert revision
tr: Sürümü geri alma bağlantısı

en: Link to delete revision
tr: Sürümü silme bağlantısı

en: The keywords to search for.
tr: Aranacak anahtar sözcükler.

en: Whether a new revision should be created by default
tr: Varsayılan olarak yeni bir düzeltmenin oluşturulması gerekip gerekmediği

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: @date by @username
tr: @username tarafından @date

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
tr: @language çevirisini %revision-date tarihindeki sürüme geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Revert content shared among translations
tr: Çeviriler arasında paylaşılan içeriği geri al
