Storage Entities (1.1.0-beta3) - en to oc translation catalogue (86 entries)

en: Status
oc: Estatut

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Content
oc: Contengut

en: Value
oc: Valor

en: Type
oc: Tipe

en: Author
oc: Autor

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: Action
oc: Accion

en: Edit
oc: Modificar

en: Search
oc: Recercar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Name
oc: Nom

en: Label
oc: Etiqueta

en: True
oc: Verai

en: Access
oc: Accès

en: View
oc: Veire

en: Updated
oc: Mes a jorn

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Exclude
oc: Exclure

en: Score
oc: Marca

en: Published
oc: Publicat

en: Filter
oc: Filtrar

en: Title field label
oc: Libellat del camp títol

en: Authored by
oc: Escrich per

en: Case
oc: Cassa

en: Sort by
oc: Triar per

en: Created date
oc: Data de creacion

en: Updated date
oc: Data de mesa a jorn

en: Create new revision
oc: Crear una revision novèla

en: author
oc: autor

en: Revert
oc: Restablir

en: Revisions for %title
oc: Revisions per « %title »

en: Changed
oc: Modificat

en: Date created
oc: Data de creacion

en: Revision of %title from %date
oc: Revision de %title del %date

en: Unpublished
oc: Pas publicat

en: Storage
oc: Emmagazinatge

en: Language code
oc: Còde de la lenga

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz tornar a la version del %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz suprimir la version del %revision-date ?

en: Values
oc: Valors

en: Offset
oc: Decalatge

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: About
oc: A prepaus

en: Text to display
oc: Tèxte d'afichar

en: Display type
oc: Tipe d'afichatge

en: Do not display items with no value in summary
oc: Afichar pas los elements sens valor dins lo resumit

en: Glossary mode
oc: Mòde glossari

en: Character limit
oc: Limite de caractèrs

en: Case in path
oc: Casse dins los camins

en: Transform spaces to dashes in URL
oc: Transformer los espacis en tirets dins las URL

en: Created year + month
oc: Annada + mes de creacion

en: Created year
oc: Annada de creacion

en: Created month
oc: Mes de creacion

en: Created day
oc: Jorn de creacion

en: Created week
oc: Setmana de creacion

en: Updated year + month
oc: Annada e mes de mesa a jorn

en: Updated year
oc: Annada de mesa a jorn

en: Updated month
oc: Mes de mesa a jorn

en: Updated day
oc: Jorn de mesa a jorn

en: Updated week
oc: Setmana de mesa a jorn

en: Provide a simple link to revert to the revision.
oc: Provesir un ligam per restablir una revision anteriora.

en: Filter by access.
oc: Filtrar per accès.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
oc: Lo score del tèrme de recèrca. Aquò serà pas utilizat se lo filtre de recèrca es pas present lui tanben.

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: - All -
oc: - Tot -

en: Allow multiple values
oc: Autorizar mantuna valor

en: Copy of the revision from %date.
oc: Copiar la version del %date.

en: revision user
oc: utilizaire de la revision

en: Edit URL
oc: Modificar URL

en: Date changed
oc: Data de modificacion

en: <em>Edit @type</em> @title
oc: <em>Modificar @type</em> @title

en: Use absolute link (begins with "http://")
oc: Utilizar un ligam absolut (començant per "http://")

en: Content access
oc: Accès al contengut

en: Master
oc: Maître

en: User has a revision
oc: L'utilizaire a una revision

en: Allow multiple filter values to work together
oc: Permetre a de valors de filtre multiplas de foncionar ensemble

en: Date in the form of CCYYMMDD.
oc: Data jos la forma AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
oc: Data jos la forma AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
oc: Data jos la forma AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
oc: Data jos la forma MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
oc: Data jos la forma JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
oc: Data jos la forma SS (01 - 53).
