Storage Entities (1.2.1) - en to it translation catalogue (112 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: True
it: Vero

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Search Keywords
it: Chiavi di Ricerca

en: Created
it: Creato

en: Exclude
it: Escludi

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Expose
it: Esponi

en: Operator
it: Operatore

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: author
it: autore

en: Revert
it: Ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Content options
it: Opzioni contenuti

en: Storage
it: Archiviazione

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Values
it: Valori

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Display type
it: Tipo di display

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: revision user
it: utente revisione

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Content access
it: Accesso ai contenuti

en: Sticky status
it: Stato sempre in cima

en: Master
it: Principale

en: User has a revision
it: L'utente ha creato una revisione

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: Reduce
it: Ridurre

en: Provide a simple link to the revision.
it: Fornisce un link alla revisione.

en: Save and manage fields
it: Salva e gestisci i campi

en: Published status or admin user
it: Stato di pubblicazione o utente amministratore

en: Promoted to front page status
it: Promosso sulla prima pagina

en: Link to revision
it: Link alla revisione

en: Link to revert revision
it: Link per ripristinare una revisione

en: Link to delete revision
it: Link per eliminare una revisione

en: The keywords to search for.
it: Le parole chiavi per la ricerca.

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
