Storage Entities (1.3.0-rc1) - en to cs translation catalogue (84 entries)

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Explanation or submission guidelines
cs: Vysvětlení nebo rady pro odeslání příspěvku

en: Action
cs: Akce

en: Edit
cs: Upravit

en: Search
cs: Hledat

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: True
cs: Pravda (True)

en: Access
cs: Přístup

en: View
cs: Zobrazit

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Score
cs: Skóre

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Revisions
cs: Revize

en: Authored by
cs: Autor

en: Desc
cs: Sestupně

en: Operator
cs: Operátor

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Updated date
cs: Datum úpravy

en: Are you sure you want to delete %name?
cs: Opravdu smazat %name?

en: Create new revision
cs: Vytvořit novou revizi

en: author
cs: autor

en: Revert
cs: Vrátit

en: Revision
cs: Revize

en: Changed
cs: Změněno

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Storage
cs: Ukládání

en: Language code
cs: Kód jazyka

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
cs: Opravdu se vrátit k revizi z data %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
cs: Opravdu smazat revizi z data %revision-date?

en: Values
cs: Hodnoty

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: About
cs: Popis

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Do not display items with no value in summary
cs: Nezobrazovat v souhrnu položky, které nemají žádnou hodnotu

en: Glossary mode
cs: Mód rejstříku

en: Character limit
cs: Omezení počtu znaků

en: Transform spaces to dashes in URL
cs: Převést mezery na pomlčky v URL

en: Created year + month
cs: Rok a měsíc vytvoření

en: Created year
cs: Rok vytvoření

en: Created month
cs: Měsíc vytvoření

en: Created day
cs: Den vytvoření

en: Created week
cs: Týden vytvoření

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Allow multiple values
cs: Povolit více hodnot

en: Copy of the revision from %date.
cs: Kopie revize z %date.

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Current revision
cs: Aktuální revize

en: Published status
cs: Status zveřejnění

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: Date changed
cs: Datum změny

en: Use absolute link (begins with "http://")
cs: Použít absolutní odkaz (začínající „http://“)

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Content access
cs: Přistup k obsahu

en: Master
cs: Nadřízené

en: User has a revision
cs: Uživatel má revizi

en: Date in the form of CCYYMMDD.
cs: Datum ve formátu CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
cs: Datum ve formátu YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
cs: Datum ve formátu YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
cs: Datum ve formátu MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
cs: Datum ve formátu DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
cs: Datum ve formátu WW (01 - 53).

en: Reduce
cs: Omezit

en: Save and manage fields
cs: Uložit a spravovat pole

en: content @type: deleted @label.
cs: obsah @type: smazán @label
