Storage Entities (1.3.1) - en to ja translation catalogue (117 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Action
ja: アクション

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: True
ja: TRUE

en: Access
ja: アクセス

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: Search Keywords
ja: 検索キーワード

en: Created
ja: 作成

en: Exclude
ja: 除外

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Expose
ja: 外部設置

en: Operator
ja: オペレータ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: author
ja: 投稿者

en: Revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Content options
ja: コンテンツのオプション

en: Storage
ja: ストレージ

en: Language code
ja: 言語コード

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Values
ja: 値

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Display type
ja: 表示形式

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Asc
ja: 昇順

en: Content access
ja: コンテンツへのアクセス権限

en: Sticky status
ja: 固定状況

en: Master
ja: マスター

en: User has a revision
ja: ユーザーがリビジョンを所有

en: Allow multiple filter values to work together
ja: 複数のフィルター値が一緒に動作可能とする

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: Reduce
ja: 減らす

en: Provide a simple link to the revision.
ja: リビジョンへの単純なリンクを提供します。

en: Save and manage fields
ja: 保存してフィールドを管理

en: Published status or admin user
ja: 公開状況あるいは管理ユーザー

en: Promoted to front page status
ja: フロントページに掲載のステータス

en: Link to revision
ja: リビジョンへのリンク

en: Link to revert revision
ja: リビジョンを戻すリンク

en: Link to delete revision
ja: リビジョンを削除するリンク

en: The keywords to search for.
ja: 検索に使用されたキーワード。

en: Whether a new revision should be created by default
ja: 新しいリビジョンをデフォルトで作成するかどうか

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: The user who created the revision.
ja: リビジョンを作成したユーザー。
