Storage Entities (1.4.0-rc1) - en to fa translation catalogue (90 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Explanation or submission guidelines
fa: توضیح یا راهنمای ارسال محتوا

en: Action
fa: عملکرد

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: True
fa: صحیح

en: Access
fa: دسترسی

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Updated
fa: به‌روز

en: Search Keywords
fa: جستجوی کلید واژه‌ها

en: ID
fa: شناسه

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Desc
fa: نزولی

en: Case
fa: مورد

en: Expose
fa: نمایش

en: Operator
fa: عملگر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Create new revision
fa: ایجاد نسخه جدید

en: author
fa: نویسنده

en: Revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: نسخه

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Content options
fa: گزینه‌های محتوا

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Language code
fa: کد زبان

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به نسخه %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نسخه‌ها را از %revision-date حذف کنید؟

en: Values
fa: مقادیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: About
fa: درباره

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم‌های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Glossary mode
fa: حالت واژه‌نامه

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: Asc
fa: صعودی

en: Content access
fa: دسترسی محتوا

en: Master
fa: مدیر

en: Allow multiple filter values to work together
fa: اجازه‌ی فعالیت چندین فیلتر به صورت همزمان

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

en: Save and manage fields
fa: ذخیره و مدیریت فیلدها

en: Promoted to front page status
fa: وضعیت نمایش در صفحه اول
