StratosERP (8.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (99 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Email address
id: Alamat email

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Comments
id: Komentar

en: Currency
id: Mata uang

en: Quantity
id: Kuantitas

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Homepage
id: Laman beranda

en: view
id: tampilan

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Name
id: Nama

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Comment
id: Komentar

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Revisions
id: Revisi

en: Items
id: Item

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Suburb
id: Pinggiran

en: State
id: Status

en: Invoice settings
id: Pengaturan Invoice

en: Invoices
id: Invoice

en: Code
id: Kode

en: Stock
id: Stok

en: Owner
id: Pemilik

en: Payment
id: Pembayaran

en: Payments
id: Pembayaran

en: Calendar
id: Kalender

en: Basic setup
id: Pengaturan dasar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Attachments
id: Sisipan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Period
id: Periode

en: Revert
id: Kembali

en: Product type
id: Jenis produk

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Testing
id: Pengujian

en: Document
id: Dokumen

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Review
id: Periksa

en: Contact settings
id: Pengaturan kontak

en: Submissions
id: Masukan

en: Apply
id: Terapkan

en: Information
id: Informasi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Report
id: Laporkan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Item ID
id: ID butir

en: Text format
id: Format teks

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Archived
id: Diarsipkan

en: No information
id: Tak tersedia informasi

en: Add payment
id: Tambah pembayaran

en: Asc
id: Urutan turun

en: An autocomplete text field.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis.

en: Author uid
id: Penulis uid

en: Processed text
id: Teks yang diproses

en: The computed DateTime object.
id: Obyek computed DateTime.

en: The text with the text format applied.
id: Teks dengan format teks yang diterapkan.

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan
