StratosERP (8.x-1.0-beta1) - en to ro translation catalogue (119 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Images
ro: Imagini

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Email address
ro: Adresă email

en: Item
ro: Produs

en: Type
ro: Tip

en: Description
ro: Descriere

en: Comments
ro: Comentarii

en: Currency
ro: Monedă

en: Quantity
ro: Cantitate

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: view
ro: afișează

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Quote
ro: Citat

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Label
ro: Etichetă

en: Core
ro: Nucleu

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afișează

en: Notes
ro: Note

en: Email
ro: email

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Contacts
ro: Contacte

en: Comment
ro: Comentariu

en: Location
ro: Locația

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Revisions
ro: Revizii

en: Items
ro: Articole

en: Authored by
ro: Autor

en: Qty
ro: Cantitate

en: Price
ro: Preţ

en: Customers
ro: Clienţi

en: Customer
ro: Client

en: Amount
ro: Suma

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Invoice
ro: Factura

en: Invoice settings
ro: Setări factură

en: Invoices
ro: Facturi

en: Code
ro: Cod

en: Inactive
ro: inactiv

en: Stock
ro: Stoc

en: Owner
ro: Proprietar

en: Payment
ro: Plată

en: Payment settings
ro: Opţiuni metode de plată

en: Payments
ro: Plăți

en: Sent
ro: Trimis

en: Basic setup
ro: Setări simple

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Parameters
ro: Parametri

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Revert
ro: Revenire

en: Product type
ro: Tip produs

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Balance
ro: Sold

en: Changed
ro: Schimbat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Testing
ro: Testare

en: Documents
ro: Documente

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Review
ro: Verificare

en: Contact settings
ro: Setări de contact

en: Submissions
ro: Trimiteri

en: Apply
ro: Aplică

en: Information
ro: Informații

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Transaction type
ro: Tip de tranzacție

en: About
ro: Despre

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Item ID
ro: ID-ul elementului

en: Text format
ro: Formatare text

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Payment type
ro: Tip de plată

en: Billed
ro: Facturat

en: Archived
ro: Arhivat

en: Add payment
ro: Adăugați plată

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: An autocomplete text field.
ro: Un câmp text cu autocompletare.

en: Author uid
ro: Uid-ul autorului

en: Processed text
ro: Text procesat

en: Timekeeping
ro: Agendă de timp

en: Computed date
ro: Dată calculată

en: The computed DateTime object.
ro: Obiectul calculat de tip dată și oră.

en: The text with the text format applied.
ro: Textul cu formatul de text aplicat.

en: Open date
ro: Dată de deschidere

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri
