StratosERP (8.x-1.0-beta2) - en to hi translation catalogue (71 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Item
hi: वस्तु

en: Author
hi: लेखक

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: view
hi: देखें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Customer
hi: ग्राहक

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Desc
hi: अवरोही

en: Invoice
hi: बिल

en: Invoice settings
hi: बिल सेटिंग्स

en: Invoices
hi: बिल

en: Code
hi: कोड

en: Payment settings
hi: भुगतान सेटिंग्स

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Contact settings
hi: संपर्क सेटिंग

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: Submitter
hi: प्रस्तुत करता

en: An autocomplete text field.
hi: एक स्वत: पूर्ण पाठ क्षेत्र ।

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।
