StratosERP (8.x-1.0-beta2) - en to ru translation catalogue (127 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Item
ru: Элемент

en: Author
ru: Автор

en: Currency
ru: Валюта

en: Quantity
ru: Количество

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: view
ru: представление

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Quote
ru: Цитата

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Time
ru: Время

en: View
ru: Просмотр

en: Notes
ru: Примечания

en: Total
ru: Итого

en: Statistics
ru: Статистика

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Page
ru: Страница

en: Contacts
ru: Контакты

en: Comment
ru: Комментарий

en: Revisions
ru: Редакции

en: Items
ru: Элементы

en: Authored by
ru: Автор

en: Qty
ru: Кол-во

en: Price
ru: Цена

en: Customer
ru: Покупатель

en: Amount
ru: Сумма

en: Phone
ru: Телефон

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Serial
ru: Последовательность

en: Desc
ru: По убыванию

en: Invoice
ru: Счет

en: Invoices
ru: Счета

en: Code
ru: Код

en: Stock
ru: Склад

en: Payment
ru: Оплата

en: Payment settings
ru: Настройки оплаты

en: Payments
ru: Платежи

en: Backup
ru: Резервное копирование

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Period
ru: Период

en: Revert
ru: Вернуть

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Balance
ru: Баланс

en: Changed
ru: Изменение

en: Completed
ru: Завершено

en: Print invoice
ru: Распечатать счёт

en: Document
ru: Документ

en: Documents
ru: Документы

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Developer
ru: Разработчик

en: Review
ru: Проверка

en: Add service
ru: Добавить сервис

en: Contact settings
ru: Настройки контактной формы

en: Submissions
ru: Отправления

en: Apply
ru: Применить

en: Information
ru: Информация

en: Subscription
ru: Подписка

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Invalid node
ru: Неверный материал

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Item type
ru: Тип элемента

en: About
ru: Информация

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Ticket
ru: Запрос

en: Payment date
ru: Дата оплаты

en: Tickets
ru: Запросы

en: Billable
ru: Платные

en: Domain name
ru: Доменное имя

en: Quote settings
ru: Настройки оценки

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Subscription type
ru: Тип подписки

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: Staff
ru: Персонал

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Firewall
ru: Брандмауэр

en: - All -
ru: - Все -

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Item ID
ru: ID элемента

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Item list
ru: Список пунктов

en: Text format
ru: Текстовый формат

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Payment type
ru: Тип платежа

en: Billed
ru: Оплачен

en: Needs review
ru: Необходим пересмотр

en: Archived
ru: Архив

en: Contact list
ru: Список контактов

en: Submitter
ru: Отправитель

en: Hide comment
ru: Скрыть комментарий

en: Unit price
ru: Цена за единицу

en: Add payment
ru: Добавить платеж

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: An autocomplete text field.
ru: Текстовое поле с автодополнением.

en: Author uid
ru: UID Автора

en: Processed text
ru: Обработанный текст

en: Computed date
ru: Вычисляемая дата

en: The computed DateTime object.
ru: Расчитанный объект времени DateTime.

en: The text with the text format applied.
ru: Текст с применённым к нему текстовым форматом.

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов
