StratosERP (8.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (142 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Item
uk: Елемент

en: Author
uk: Автор

en: Currency
uk: Валюта

en: Quantity
uk: Кількість

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Quote
uk: Цитувати

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: Notes
uk: Примітки

en: Total
uk: Всього

en: Statistics
uk: Статистика

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Page
uk: Сторінка

en: Contacts
uk: Контакти

en: Comment
uk: Коментар

en: Revisions
uk: Редакції

en: Items
uk: Елементи

en: Authored by
uk: Автор

en: Add Item
uk: Додати елемент

en: Qty
uk: К-ть

en: Price
uk: Ціна

en: Customer
uk: Покупець

en: Amount
uk: Величина

en: Phone
uk: Телефон

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Supplier
uk: Постачальник

en: Serial
uk: Послідовний

en: Desc
uk: Спад

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Invoices
uk: Рахунки-фактури

en: Code
uk: Код

en: Stock
uk: Товарні запаси

en: Payment
uk: Оплата

en: Payment settings
uk: Налаштування оплати

en: Payments
uk: Оплати

en: Quotes
uk: Цитати

en: Note
uk: Примітка

en: Backup
uk: Резервувати

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Period
uk: Крапка

en: Revert
uk: Відновити

en: Business
uk: Бізнес

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Balance
uk: Баланс

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: Print invoice
uk: Надрукувати рахунок

en: Document
uk: Документ

en: Documents
uk: Документи

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Developer
uk: Розробник

en: Review
uk: Перевірити

en: Add service
uk: Додати сервіс

en: Contact settings
uk: Налаштування контактів

en: Submissions
uk: Надсилання

en: Apply
uk: Застосувати

en: Information
uk: Відомості

en: Subscription
uk: Підписка

en: Invoice ID
uk: Ідентифікатор рахунку-фактури

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Service
uk: Служба

en: Invalid node
uk: Неприпустимий матеріал

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Item type
uk: Тип елемента

en: About
uk: Про модуль

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Ticket
uk: Квиток

en: Payment date
uk: Дата оплати

en: Tickets
uk: Квитки

en: Domain name
uk: Назва домену

en: Quote settings
uk: Налаштування вартості

en: Delete all revisions
uk: Видалення всіх редакцій

en: Subscription type
uk: Тип підписки

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Firewall
uk: Мережний фільтр

en: - All -
uk: - Усе -

en: Recurring
uk: Періодично

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Item ID
uk: ID елементу

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Bill
uk: Рахунок

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Payment type
uk: Тип платежу

en: Billed
uk: Сплачено

en: Needs review
uk: Потребує перевірки

en: Archived
uk: Архівовано

en: System settings
uk: Системні налаштування

en: Submitter
uk: Надсилач

en: Add contact
uk: Додати контакт

en: Unit price
uk: Ціна одиниці товару

en: Add payment
uk: Додати платіж

en: Ticket Type
uk: Тип квитка

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: An autocomplete text field.
uk: Текстове поле автодоповнення .

en: Author uid
uk: Uid автора

en: No matches found
uk: Не знайдено жодного збігу

en: Processed text
uk: Оброблений текст

en: Computed date
uk: Обчислена дата

en: The computed DateTime object.
uk: Обчислений об’єкт Дати і часу.

en: The text with the text format applied.
uk: Текст із застосуванням текстового формату.

en: Open date
uk: Дата відкриття

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: Completed date
uk: Дата завершення

en: A select menu field.
uk: Поле меню вибору.

en: Please enter an open or close date
uk: Будь ласка, введіть дату відкриття або закриття

en: The @title close date cannot be before the open date
uk: Дата закриття @title не може передувати даті відкриття
