StratosERP (8.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (122 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Comments
it: Commenti

en: Currency
it: Valuta

en: Quantity
it: Quantità

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Quote
it: Cita

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: Total
it: Totale

en: Email
it: E-mail

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Comment
it: Commento

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: Items
it: Elementi

en: Authored by
it: Creato da

en: Qty
it: Qtà

en: Price
it: Prezzo

en: Customers
it: Clienti

en: Customer
it: Cliente

en: Amount
it: Importo

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Serial
it: Seriale

en: Desc
it: Disc

en: Invoice
it: Fattura

en: Code
it: Codice

en: Inactive
it: Inattivo

en: Stock
it: Scorta

en: Owner
it: Proprietario

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment settings
it: Impostazioni dei pagamenti

en: Payments
it: Pagamenti

en: Manufacturer
it: Azienda costruttrice

en: Calendar
it: Calendario

en: Sent
it: Inviato

en: Basic setup
it: Impostazioni di base

en: Sort by
it: Ordina per

en: Attachments
it: Allegati

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Parameters
it: Parametri

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Period
it: Punto

en: Revert
it: Ripristina

en: Product type
it: Tipo prodotto

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Balance
it: Saldo

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: Testing
it: In fase di test

en: Document
it: Documento

en: Documents
it: Documenti

en: Credit
it: Credito

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Review
it: Revisione

en: Contact settings
it: Impostazioni contatto

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Apply
it: Applica

en: Information
it: Informazioni

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Service
it: Servizio

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Report
it: Resoconto

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Quote settings
it: Impostazioni spedizione

en: Customer settings
it: Impostazioni cliente

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Item ID
it: ID elemento

en: Text format
it: Formato del testo

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: Archived
it: Archiviato

en: Submitter
it: Autore

en: No information
it: Nessuna informazione

en: Add payment
it: Aggiungi pagamento

en: Master
it: Principale

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Author uid
it: Identificativo uid dell'autore

en: Processed text
it: Testo elaborato

en: Computed date
it: Data calcolata

en: The computed DateTime object.
it: L'oggetto DateTime calcolato.

en: The text with the text format applied.
it: Il testo con il formato applicato.

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
