StratosERP (8.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (133 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Comments
ja: コメント

en: Currency
ja: 通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Quote
ja: 料金

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Core
ja: コア

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Total
ja: 合計

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Comment
ja: コメント

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Items
ja: アイテム

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Qty
ja: 数量

en: Price
ja: 価格

en: Customers
ja: 顧客

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Phone
ja: 電話番号

en: Fax
ja: FAX

en: Mobile
ja: モバイル

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Email format
ja: メール書式

en: Serial
ja: シリアル

en: Desc
ja: 降順

en: Invoice
ja: 請求書

en: Code
ja: コード

en: Stock
ja: 在庫

en: Owner
ja: 所有者

en: Payment
ja: 決済

en: Payment settings
ja: 決済の設定

en: Payments
ja: 決済

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Note
ja: 注意

en: Sent
ja: 送信済み

en: Basic setup
ja: 基本セットアップ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Attachments
ja: 添付

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Period
ja: 期間

en: Revert
ja: 戻す

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Balance
ja: 残高

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Testing
ja: テスト

en: Document
ja: ドキュメント

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Credit
ja: 現金

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Review
ja: 確認する

en: Contact settings
ja: コンタクトの設定

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Apply
ja: 適用

en: Information
ja: 情報

en: Subscription
ja: 配信登録

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Service
ja: サービス

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Report
ja: レポート

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Quote settings
ja: 配送料の設定

en: Customer settings
ja: 顧客の設定

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Subscription type
ja: 配信タイプ

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Needs review
ja: 要レビュー

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Submitter
ja: 投稿者

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Author uid
ja: 投稿者 uid

en: Processed text
ja: 処理済みテキスト

en: Computed date
ja: 計算された日付

en: The computed DateTime object.
ja: 計算された DateTime オブジェクト。

en: The text with the text format applied.
ja: テキストフォーマットが適用されたテキスト。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す
