Student UIC (1.0.1-beta1) - en to it translation catalogue (7 entries)

en: Default
it: Predefinito

en: General
it: Generale

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Pattern
it: Modello

en: Default value
it: Valore predefinito

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Field types
it: Tipi di campo
