Style Guide (2.1.1) - en to sv translation catalogue (69 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Item
sv: Artikel

en: Overview
sv: Översikt

en: File
sv: Fil

en: Date
sv: Datum

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Password
sv: Lösenord

en: Weight
sv: Vikt

en: Quote
sv: Citera

en: Link
sv: Länk

en: Small
sv: Liten

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Comment
sv: Kommentar

en: Textfield
sv: Textfält

en: Table
sv: Tabell

en: Button
sv: Knapp

en: Purpose
sv: Syfte

en: Your search yielded no results.
sv: Din sökning gav inget resultat.

en: Lists
sv: Listor

en: Syndicate
sv: Dela ut nyhetsflöde

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Select
sv: Välj

en: Bold
sv: Fet

en: Common
sv: Gemensamma

en: Menus
sv: Menyer

en: Italic
sv: Kursiv

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: More help
sv: Mer hjälp

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Pager
sv: Paginerare

en: More link
sv: Länk "mer"

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Underline
sv: Understruken

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: My image
sv: Min bild

en: Tables
sv: Tabeller

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Textarea
sv: Textruta

en: Strong
sv: Stark

en: Text format
sv: Textformat

en: Menu tree
sv: Menyträd

en: Feed icon
sv: Ikon för innehållsflöde

en: Emphasis
sv: Betoning

en: Unordered list, with title
sv: Punktlista, med rubrik

en: Ordered list, with title
sv: Numrerad lista, med rubrik

en: Text block
sv: Textblock

en: Image, horizontal
sv: Bild, horisontell

en: Image, vertical
sv: Bild, vertikal

en: Image, horizontal, within text
sv: Bild, horisontell, i text

en: Image, vertical, within text
sv: Bild, vertikal, i text

en: Forms, basic
sv: Formulär, grundläggande

en: Forms, image button
sv: Formulär, bildknapp

en: Forms, vertical tabs
sv: Formulär, vertikala flikar

en: The header area indicates the style element being displayed. The horizontal rules indicate the top and bottom baselines of the rendered element.
sv: Rubrikområdet indikerar att formatelement visas. De horisontella linjerna anger de övre och nedre baslinjer för elementet.

en: View theme style guides
sv: Visa stilguider för tema

en: Style guide
sv: Stilguide

en: Textfield, with machine name
sv: Textfält, med maskinläsbart namn

en: Managed file
sv: Hanterad fil

en: Password confirm
sv: Lösenordsbekräftelse
