Style Guide (8.x-1.0-alpha3) - en to hu translation catalogue (54 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Item
hu: Tétel

en: Overview
hu: Áttekintés

en: File
hu: Fájl

en: Date
hu: Dátum

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Search
hu: Keresés

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: Quote
hu: Ajánlat

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Small
hu: Kicsi

en: Text
hu: Szöveg

en: Breadcrumb
hu: Morzsa

en: Menu link
hu: Menühivatkozás

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Textfield
hu: Szövegmező

en: Media
hu: Média

en: System
hu: Rendszer

en: Table
hu: Táblázat

en: Button
hu: Nyomógomb

en: Purpose
hu: Cél

en: Your search yielded no results.
hu: A keresett kifejezés nem található.

en: Lists
hu: Listák

en: Syndicate
hu: Tartalommegosztás

en: Superscript
hu: Felső index

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Bold
hu: Vastag

en: Common
hu: Általános

en: Menus
hu: Menük

en: Italic
hu: Dőlt

en: Subscript
hu: Alsó index

en: More help
hu: További segítség

en: Blockquote
hu: Idézet

en: Pager
hu: Lapozó

en: More link
hu: Tovább hivatkozás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: Radios
hu: Választógombok

en: Tables
hu: Táblázatok

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: Horizontal rule
hu: Vízszintes vonal

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

en: Textarea
hu: Szövegdoboz

en: Strong
hu: Erős

en: Text format
hu: Szövegformátum

en: Progress bar
hu: Folyamatjelző sáv

en: Feed icon
hu: Csatornaikon
