Style Guide (8.x-1.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Quote
pt: Citar

en: Link
pt: Ligação

en: Small
pt: Pequeno

en: Text
pt: Texto

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: System
pt: Sistema

en: Table
pt: Tabela

en: Button
pt: Botão

en: Your search yielded no results.
pt: A sua pesquisa não obteve resultados.

en: Lists
pt: Listas

en: Syndicate
pt: Sindicalizar

en: Superscript
pt: Superior à linha

en: Select
pt: Selecionar

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Subscript
pt: Inferior à linha

en: More help
pt: Mais ajuda

en: Blockquote
pt: Bloco de citação

en: Pager
pt: Paginador

en: More link
pt: Ligação "mais"

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Radios
pt: Botões de opção

en: Tables
pt: Tabelas

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: Horizontal rule
pt: Regra horizontal

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Strong
pt: Forte

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Autocomplete textfield
pt: Completar automaticamente o campo de texto

en: Progress bar
pt: Barra de progresso

en: Feed icon
pt: Ícone de feed

en: Forms, vertical tabs
pt: Formulários, separadores verticais
