Style Guide (8.x-1.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (61 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Item
uk: Елемент

en: Overview
uk: Огляд

en: File
uk: Файл

en: Date
uk: Дата

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Small
uk: Мале

en: Text
uk: Текст

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Comment
uk: Коментар

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Media
uk: Медіа

en: System
uk: Система

en: Table
uk: Таблиця

en: Button
uk: Кнопка

en: Purpose
uk: Мета

en: Your search yielded no results.
uk: За вашим запитом нічого не знайдено.

en: Lists
uk: Списки

en: Syndicate
uk: Збір новин

en: Superscript
uk: Надрядковий індекс

en: Select
uk: Вибір

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Common
uk: Загальне

en: Menus
uk: Меню

en: Italic
uk: Курсив

en: Subscript
uk: Підрядковий індекс

en: More help
uk: Детальніша довідка

en: Blockquote
uk: Цитата

en: Pager
uk: Сторінковий навіґатор

en: More link
uk: Посилання "Ще"

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Radios
uk: Радіокнопки

en: My image
uk: Мої зображення

en: Tables
uk: Таблиці

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Horizontal rule
uk: Горизонтальна лінія

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Strong
uk: Сильний

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Progress bar
uk: Індикатор поступу

en: Menu tree
uk: Гілка меню

en: Feed icon
uk: Іконка потоку

en: Emphasis
uk: Акцент

en: Managed file
uk: Керований файл

en: Password confirm
uk: Підтвердження пароля

en: Monospace
uk: Моноширинний

en: Strikethrough
uk: Перекреслений
