Subsite (2.0.0) - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Value
ja: 値

en: Weight
ja: ウェイト

en: Theme
ja: テーマ

en: Unknown export format.
ja: 未知のエクスポート形式です。

en: Menus
ja: メニュー

en: Book navigation block display
ja: ブックナビゲーションブロックの表示

en: Path to custom icon
ja: カスタムアイコンへのパス

en: Show block on all pages
ja: すべてのページにブロックを表示

en: Show block only on book pages
ja: ブックページにのみブロックを表示

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ja: ブックナビゲーションブロックを表示するページを指定してください。 「すべてのページにブロックを表示」を選んだ場合、サイトの全ブック用の自動生成されたメニューがブロックに含まれます。 「ブックページにのみブロックを表示」を選んだ場合、現在のページのブックに対応した1つのメニューのみがブロックに含まれます。 この場合、現在のページがブックにはない場合、ブロックは表示されません。 「ページ固有の表示設定」や他の表示設定は、このブロックのさらに選択的な表示のために使用することができます。

en: Upload icon image
ja: アイコン画像のアップロード

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ja: 独自のショートカットアイコンをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ja: %outline-perm の権限を持つユーザーは、全てのコンテンツタイプをアウトラインに追加できます。

en: Administer book outlines
ja: ブックアウトラインの管理

en: Add content and child pages to books
ja: コンテンツおよび下位ページをブックに追加

en: View printer-friendly books
ja: 印刷用に最適化されたブックの表示

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ja: ブックページと全ての下位ページを印刷用に最適化するため、ひとつの文書として表示します。動作が重くなることがあります。

en: The logo could not be uploaded.
ja: ロゴがアップデートできませんでした。

en: The favicon could not be uploaded.
ja: この favicon をアップロードできませんでした。

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Logo path
ja: ロゴのパス
