Subsite (2.1.0) - en to ar translation catalogue (23 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Value
ar: القيمة

en: Weight
ar: الوزن

en: Theme
ar: حلة

en: Unknown export format.
ar: صيغة تصدير غير معروفة.

en: Menus
ar: القوائم

en: Book navigation block display
ar: عرض صندوق تصفح الوثائق

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Show block on all pages
ar: أظهر الصندوق في كل الصفحات

en: Show block only on book pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ar: في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في كل الصفحات</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بكل الوثائق على الموقع. أما في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بالصفحات الفرعية للوثيقة الحالية، و لن يظهر الصندوق في حالة عرض أي أنواع محتوى أخرى.

en: Upload icon image
ar: رفع صورة الأيقونة

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ar: إذا لم يكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع أيقونتك الاختصار.

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية %outline-perm إضافة كل أنواع المحتوى.

en: Administer book outlines
ar: إدارة فهرس (هيكلية) الكتاب

en: Add content and child pages to books
ar: إضافة محتوى و صفحات فرعية للكتب

en: View printer-friendly books
ar: عرض نسخة للطباعة من الكتب

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ar: عرض صفحة الكتاب وكل صفحاتها الفرعية في مستند واحد من أجل تسهيل الطباعة. من الممكن ان يؤدي الى انخفاض الأداء.

en: The logo could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الشعار.

en: The favicon could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الأيقونة.

en: Branding
ar: العلامة التجارية

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Logo path
ar: مسار الشعار
