Svg Image (8.x-1.11) - en to pt translation catalogue (11 entries)

en: Title
pt: Título

en: Image
pt: Imagem

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como uma mensagem quando o utilizador passa com o rato sobre a imagem.

en: Preview image style
pt: Pré-visualizar o estilo de imagem

en: no preview
pt: não existe pré-visualização

en: The preview image will be shown while editing the content.
pt: A pré-visualização ira ser mostrada quando estiver a editar conteúdos.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Link image to
pt: Ligar imagem a

en: Responsive image
pt: Imagem responsiva
