SVG Image Field (2.2.0-rc1) - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Content
ja: コンテンツ

en: File
ja: ファイル

en: Image
ja: 画像

en: Image settings
ja: 画像の設定

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Reference
ja: 参照

en: Default value
ja: デフォルト値

en: About
ja: アバウト

en: Uses
ja: 機能

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは音声読み上げソフトや検索エンジン、画像が読み込めない時に利用されます。

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ja: このフィールドは画像ファイルを整数で表現したIDを格納します。

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ja: 画像がアップロードされていない場合、この画像が表示されます。

en: Enable <em>Alt</em> field
ja: <strong>Alt</strong>フィールドを有効にする

en: Enable <em>Title</em> field
ja: <em>Title</em> フィールドを有効にする

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ja: title 属性は、画像の上にマウスが置かれた時、ツールチップに表示されます。

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Nothing
ja: なし

en: @entity using @field
ja: @fieldを使用している@entity

en: <em>Alt</em> field required
ja: <em>Alt</em> フィールドは入力必須

en: <em>Title</em> field required
ja: <em>Title</em> フィールドは入力必須

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ja: もしイメージがアップロードされない場合、フィールドのデフォルトイメージよりもこのイメージが優先的に表示されます。

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ja: 画像の alt 属性に使用される、画像の代替テキスト。

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ja: 画像の title 属性に使用される、画像のタイトル。

en: Image to be shown if no image is uploaded.
ja: アップロードされた画像が無い場合に表示する画像。

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは、スクリーンリーダーや検索エンジンによって、あるいは画像を読み込めない場合に用いられます。

en: Enable Alt field
ja: alt フィールドの有効化

en: Alt field required
ja: alt フィールドは入力必須

en: Enable Title field
ja: タイトルフィールドの有効化

en: Title field required
ja: タイトルフィールドは入力必須

en: Image field display format settings
ja: 画像フィールドのディスプレイフォーマット設定

en: Making this field required is recommended.
ja: このフィールドを入力必須にすることをおすすめします。

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ja: title 属性は、画像にマウスカーソルを重ねた際のツールチップとして使用されます。スクリーンリーダー利用者に混乱を生じさせることがあるので、このフィールドを有効にするのはおすすめしません。

en: Configuring displays and form displays
ja: 表示とフォームディスプレイの設定

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded. Enabling this field is recommended.
ja: alt 属性は、検索エンジンやスクリーンリーダーによって、もしくは画像を読み込めなかった際に使用されます。このフィールドを有効にすることをおすすめします。
