SVG Image Field (2.2.0) - en to sv translation catalogue (36 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Content
sv: Innehåll

en: File
sv: Fil

en: Image
sv: Bild

en: Image settings
sv: Bildinställningar

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Reference
sv: Referens

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: About
sv: Om

en: Uses
sv: Använder

en: Default image
sv: Standardbild

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer att användas av skärmläsare, sökmotorer eller när bilden inte kan laddas.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Alternative text
sv: Alternativ text

en: Field types
sv: Fälttyper

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
sv: Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst till filer i detta fält.

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret för en bild som ett heltalsvärde.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
sv: Om ingen bild laddas upp så kommer denna att visas.

en: Enable <em>Alt</em> field
sv: Aktivera fält <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
sv: Aktivera fält <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
sv: Attributet "title" används som verktygstips när musmarkören placeras över bilden.

en: Alt
sv: Alternativ

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Nothing
sv: Inget

en: @entity using @field
sv: @entity som använder @field

en: <em>Alt</em> field required
sv: Fält <em>Alt</em> är obligatoriskt

en: <em>Title</em> field required
sv: Fält <em>Titel</em> är obligatoriskt

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
sv: Om ingen bild laddas upp, kommer denna att visas och åsidosätta fältets förvalda bild.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
sv: Alternativ bildtext för bildens attribut "alt".

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
sv: Titeltext för bildens attribut "title".

en: Image to be shown if no image is uploaded.
sv: Bild som skall visas om ingen bild är uppladdad.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer användas av skärmläsare, sökmotorer och när bilden inte kan laddas.

en: Title field required
sv: Titelfält är obligatoriskt
