SVG Image Field (2.3.0) - en to ro translation catalogue (43 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Content
ro: Conținut

en: File
ro: Fișier

en: Image
ro: Imagine

en: Image settings
ro: Setări pentru imagine

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Reference
ro: Referință

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: About
ro: Despre

en: Uses
ro: Folosește

en: Default image
ro: Imagine implicită

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ro: Acest text va fi utilizat de către cititoarele de ecran, motoarele de căutare, sau când imaginea nu poate fi încărcată.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ro: Titlul este folosit ca un sfat când utilizatorul trece cu mouse-ul peste imagine.

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Alternative text
ro: Text alternativ

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: Upload destination
ro: Destinația încărcării

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ro: Selectați unde ar trebui stocate fișierele finale. Stocarea fișierelor private produce un consum de resurse mai mare decât a celor publice, dar permite acesul restricționat la fișiere în cadrul acestui câmp.

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ro: Acest câmp păstrează ID-ul unui fișier de imagine ca o valoare întreagă.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ro: Dacă nici o imagine nu este încărcată, această imagine va fi afișată.

en: Enable <em>Alt</em> field
ro: Activează câmpul <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
ro: Activează câmpul <em>Titlu</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ro: Atributul <em>title</em> este utilizat drept tooltip atunci când cursorul mouse-ului se află deasupra imaginii.

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: Nothing
ro: Nimic

en: @entity using @field
ro: @entity folosind @field

en: <em>Alt</em> field required
ro: Câmpul <em>Alt</em> necesar

en: <em>Title</em> field required
ro: Câmpul <em>Titlu</em> necesar

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ro: Dacă nici o imagine nu este încărcată, această imagine va fi afișată și va suprascrie imaginea implicită a câmpului.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ro: Text alternativ pentru imagine, pentru atributul 'alt' al imaginii.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ro: Text titlu imagine, pentru atributul 'title' a imaginii.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
ro: Imaginea care să fie afișată daca nici o imagine nu este încărcată.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
ro: Acest text va fi utilizat de către cititoarele de ecran, motoarele de căutare și atunci când imaginea nu va putea fi încărcată.

en: Enable Alt field
ro: Activare câmp Alt

en: Alt field required
ro: Câmpul Alt este obligatoriu

en: Enable Title field
ro: Activarea câmpului Titlu

en: Title field required
ro: Câmpul Titlu este obligatoriu

en: Image field display format settings
ro: Setările formatului de afișare a câmpului imagine

en: Making this field required is recommended.
ro: Este recomandat ca acest câmp să fie necesar.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ro: Atributul "title" este folosit ca o bulă de explicații atunci când treceți cu mouse-ul peste imagine. Activarea acestui câmp nu este recomandată deoarece poate produce probleme cu citititoarele de ecran.

en: Configuring displays and form displays
ro: Configurare vizualizări și vizualizări formulare

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded. Enabling this field is recommended.
ro: Atributul <em>alt</em> poate fi utilizat de motoarele de căutare, cititoarele de ecran și atunci când imaginea nu poate fi încărcată. Se recomandă activarea acestui câmp.
