SVG Image Field (2.3.1) - en to da translation catalogue (42 entries)

en: Title
da: Titel

en: Content
da: Indhold

en: File
da: Fil

en: Image
da: Billede

en: Image settings
da: Billedindstillinger

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Default value
da: Standardværdi

en: About
da: Om

en: Uses
da: Bruger

en: Default image
da: Standardbillede

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
da: Denne tekst bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Alternative text
da: Alternativ tekst

en: Field types
da: Felttyper

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en billedfil som et heltal.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
da: Hvis der ikke uploades et billede vises dette billede i stedet.

en: Enable <em>Alt</em> field
da: Aktivér <em>Alt</em>-felt

en: Enable <em>Title</em> field
da: Aktivér <em>Titel</em>-feltet

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Link image to
da: Link billede til

en: Nothing
da: Intet

en: Sanitize
da: Rens

en: @entity using @field
da: @entity som bruger @field

en: <em>Alt</em> field required
da: <em>Alt</em>-feltet er påkrævet

en: <em>Title</em> field required
da: <em>Title</em>-feltet er påkrævet

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
da: Hvis der ikke er uploadet et billede, vises dette billede i stedet og tilsidesætter feltets standardbillede.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
da: Billedets alternativtekst, til brug i billedets 'alt'-attribut.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
da: Billedets titeltekst, til brug i billedets 'title'-attribut.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
da: Billede der vises hvis der ikke er uploadet et billede.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
da: Denne tekst bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: Enable Alt field
da: Aktivér Alt-felt

en: Alt field required
da: Alt-feltet er påkrævet

en: Enable Title field
da: Aktivér Titel-feltet

en: Title field required
da: Title-feltet er påkrævet

en: Image field display format settings
da: Indstillinger for visning af billedfelt

en: Making this field required is recommended.
da: Det anbefales at gøre dette felt påkrævet.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
da: Titelattributten bruges som værktøjstip, når musen føres hen over billedet. Det anbefales ikke at aktivere dette felt, da det kan give problemer med skærmlæsere.

en: Configuring displays and form displays
da: Konfiguration af displays og formular-displays
