System Monitor (2.0.1) - en to cy translation catalogue (13 entries)

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Tags
cy: Tagiau

en: History
cy: Hanes

en: Path
cy: Llwybr

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: Error
cy: Gwall

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Apply
cy: Ceisio
