Taarikh (8.x-1.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (21 entries)

en: Date format
ru: Формат даты

en: Mon
ru: пн

en: Tue
ru: вт

en: Wed
ru: ср

en: Thu
ru: чт

en: Sat
ru: сб

en: Sun
ru: вс

en: Date/Time
ru: Дата/Время

en: Su
ru: вс

en: Mo
ru: пн

en: Tu
ru: вт

en: We
ru: ср

en: Th
ru: чт

en: Fr
ru: пт

en: Sa
ru: сб

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: About
ru: Информация

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
ru: Поле даты %field обязательно. Введите дату в формате  %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
ru: Неверный дата %field. Пожалуйста введите дату в формате %format.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ru: Выберите формат для отображения даты. Убедитесь что выбранный формат подходит для поля, т.е. не включайте время для поля, которое хранит только дату.

en: Format: @display
ru: Формат: @display
