Taarikh (8.x-1.0-alpha3) - en to hu translation catalogue (20 entries)

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Fields
hu: Mezők

en: Mon
hu: h

en: Tue
hu: k

en: Wed
hu: sze

en: Thu
hu: cs

en: Sat
hu: szo

en: Sun
hu: v

en: Su
hu: Va

en: Mo
hu: Hé

en: Tu
hu: Ke

en: We
hu: Sz

en: Th
hu: Cs

en: Fr
hu: Pé

en: Sa
hu: Sz

en: About
hu: Leírás

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
hu: %field dátum kötelező melyet, %format formában kell megadni.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
hu: %field dátum érvénytelen, melyet %format formában kell megadni.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
hu: Ki kell választani a dátum formátumot a megjelenítéshez. Meg kell bizonyosodni róla, hogy a formátum megfelelő a mező számára, például ki kell hagyni az idő kijelzést, ha a mező csak dátumot tartalmaz.

en: Format: @display
hu: Formátum: @display
