Taarikh (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (19 entries)

en: Date format
it: Formato data

en: Fields
it: Campi

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: Su
it: Do

en: Mo
it: Lu

en: Tu
it: Ma

en: We
it: Noi

en: Th
it: Gi

en: Fr
it: Ve

en: About
it: Informazioni

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
it: La data %field è obbligatoria. Si prega di inserire una data nel formato %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
it: La data %field non è valida. Si prega di inserire una data nel formato %format.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
it: Scegliere un formato per la visualizzazione della data. Assicurarsi di impostare un formato appropriato per il campo, cioè per esempio omettendo l'ora per un campo che può contenere solo la data.

en: Format: @display
it: Formato: @display
