Taxonomy Access Control Lite (8.x-1.3) - en to he translation catalogue (10 entries)

en: Access control
he: בקרת גישה

en: Scheme name
he: שם הסכמה

en: Settings
he: הגדרות

en: Simple access control based on categories.
he: בקרת גישה פשוטה המבוססת על קטגוריות.

en: Vocabularies
he: מילונים

en: Visibility
he: ניראות

en: Permissions
he: הרשאות

en: If checked, this scheme determines whether a user can view <strong>terms</strong>.  Note the <em>view</em> permission in the select field above refers to <strong>node</strong> visibility.  This checkbox refers to <strong>term</strong> visibility, for example in a content edit form or tag cloud.
he: סכמה זו קובעת אם משתמשים יוכלו לצפות <strong>
    בקטגוריות.</strong> שימו לב שהרשאת <em>צפייה</em> בשדה הבחירה מעל מתייחסת לנראות של <strong> תכנים -  node.</strong> 
    תיבת בחירה זו מתייחסת לניראות של <strong> סיווגים
    </strong>, למשל בתוך טופס לעריכת תוכן או בענן תגיות.

en: This scheme controls %perms.
he: סכמה זו שולטת ב %perms.

en: Show terms when creating content.  This <strong>does not</strong> control which users can create a given content type. This <strong>does</strong> control which terms appear on the node edit forms.  <br/>Note that schemes granting <em>update</em> permission (above) imply <em>visibility on forms</em> as well.
he: הצגת סיווגים בעת יצירת תכנים. <strong>לא מדובר בשליטה על איזה  </strong>  משתמשים יכולים ליצור תכנים מסוג מסויים. אלא בשליטה על  אילו מונחים יופיעו בשדה בטופס העריכה. שימו לב שסכמות שמעניקות הרשאת עדכון (למעלה) הן אינדיקציה לניאות של הסיווגים בטופסי העריכה.
