TagCloud (2.0.10) - en to ru translation catalogue (27 entries)

en: Configure the tag clouds. Set the order, the number of tags, and the depth of the clouds.
ru: Настройка облака тегов. Установите порядок, количество тегов и глубину облаков.

en: Tags
ru: Теги

en: by title, ascending
ru: по имени, возрастающая

en: by title, descending
ru: по имени, убывающая

en: random
ru: случайно

en: Determines the sort order of the tags on the freetagging page.
ru: Установки для сортировки тегов на странице облака тегов.

en: Number of levels
ru: Число уровней

en: Tags to show
ru: Теги для показа

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Settings
ru: Настройки

en: About
ru: Информация

en: more tags
ru: все теги

en: Amount of tags on the pages
ru: Количество тегов на страницах

en: Tags in @voc
ru: Тэги в @voc

en: Vocabulary machine name
ru: Машинное имя словаря

en: by count, ascending
ru: по количеству, возрастающая

en: by count, descending
ru: по количеству, убывающая

en: Tagclouds sort order
ru: Порядок сортировки в облаке тегов

en: Display Tags with Style
ru: Выделять теги стилем

en: Display Tags with Count
ru: Не выделять, отображать количество для тегов

en: Tagclouds Display Type
ru: Вид облака тегов

en: Determines the style of the page.
ru: Определяет стиль странцы

en: TagClouds configuration
ru: Настройка облака тегов

en: TagClouds makes weighted tag clouds from your taxonomy terms.
ru: TagClouds создает облако тегов из терминов таксономии.

en: Separation of Tags per language
ru: Разделять теги по языку

en: If you have more than one language installed this setting would allow you to separate the tags for each language.
ru: Если у вас задан более чем один язык, то этот параметр позволит отделить теги по каждому языку.

en: The number of tags to show in this block. Enter '0' to display all tags.
ru: Число тегов, показываемых в блоке. Введите '0' для отображения всех тегов.
