Tagify (1.0.20) - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Contains
ja: 含む

en: unlimited
ja: 無制限

en: Number of results
ja: 結果の数

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: By @name on @date
ja: 日付 @date 　　投稿者 @name

en: By @name
ja: @name 作成

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ja: 自動補完の候補を集める方法を選択してください。サイトに何千ものエンティティが存在する場合は、<em>含む</em>だとパフォーマンス上の問題が生じることに注意が必要です。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: No placeholder
ja: プレースホルダー無し

en: Autocomplete matching: @match_operator
ja: 自動補完マッチング: @match_operator

en: - Restricted access -
ja: - 制限されたアクセス -

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ja: 自動補完による候補の最大数。

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ja: 一覧に表示される候補の数。<em>0</em> を設定すると無制限になります。

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ja: 自動補完の候補リストサイズ: @size
