Tagify (1.2.10) - en to uk translation catalogue (19 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Search
uk: Пошук

en: Contains
uk: Містить

en: unlimited
uk: необмежено

en: Number of results
uk: Кількість результатів

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: By @name on @date
uk: @name, @date

en: By @name
uk: @name

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
uk: Виберіть спосіб підбору підказок автодоповнення. Зверніть увагу, що спосіб <em>Містить</em> може призвести до проблем зі швидкодією на сайтах з тисячами сутностей.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: No placeholder
uk: Заповнювач відсутній

en: Autocomplete matching: @match_operator
uk: Збіг автодоповнення: @match_operator

en: - Restricted access -
uk: - Обмежений доступ -

en: Authored on @date
uk: Створено @date

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
uk: Кількість відображуваних пропозиції. Для зняття обмежень використовуйте <em>0</em>.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
uk: Розмір списку пропозицій автодоповнення: @size
