Tagify (1.2.24) - en to ar translation catalogue (17 entries)

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Search
ar: بحث

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Contains
ar: يحتوي

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Number of results
ar: عدد النتائج

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: By @name on @date
ar: من @name بتاريخ  @date

en: By @name
ar: من %name

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ar: حدد الطريقة المستخدمة لجمع اقتراحات الإكمال التلقائي. لاحظ أن  <em> يحتوي على </em> يمكن أن يتسبب في حدوث مشكلات في الأداء على المواقع التي تحتوي على آلاف الكيانات

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: No placeholder
ar: بدون نص بديل

en: Autocomplete matching: @match_operator
ar: مطابقة الاكمال التلقائي: @match_operator

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ar: عدد الإقتراحات التي ستسرد.
    استخدم   <em>0</em>  لإزالة الحد.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ar: قائمة اقتراحات الإكمال التلقائي @size
