Tagify (1.2.34) - en to fr translation catalogue (19 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Search
fr: Rechercher

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Contains
fr: Contient

en: unlimited
fr: illimité

en: Number of results
fr: Nombre de résultats

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
fr: Sélectionner la méthode utilisée pour récupérer les suggestions d'autocomplétion. Noter que <em>Contient</em> peut causer des problèmes de performance sur des sites avec des milliers d'entrées.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: No placeholder
fr: Aucun placeholder

en: Autocomplete matching: @match_operator
fr: Autocomplétion correspondant à : @match_operator

en: - Restricted access -
fr: - Accès restreint -

en: Authored on @date
fr: Rédigé le @date

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
fr: Le nombre de suggestions qui seront listées. Utiliser <em>0</em> pour lever la limite.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
fr: Taille de la liste des suggestions d'autocompletion : @size
