Tally (8.x-1.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (11 entries)

en: Default
uk: Базово

en: Count
uk: Лічильник

en: Default value
uk: Базове значення

en: About
uk: Про модуль

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Type of item to reference
uk: Тип об'єкту для посилання

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: No placeholder
uk: Заповнювач відсутній
