Tamper (8.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (56 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Field
uk: Поле

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Format
uk: Формат

en: Date format
uk: Формат дати

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Average
uk: Середнє

en: Count
uk: Лічильник

en: Mode
uk: Режим

en: Normal
uk: Звичайне

en: Maximum
uk: Максимум

en: Range
uk: Діапазон

en: Other
uk: Інше

en: Both
uk: Все

en: Operation
uk: Дія

en: Function
uk: Функція

en: Source
uk: Джерело

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: Copy
uk: Копіювати

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Aggregate
uk: Збирати

en: Raw
uk: Raw (без обробки)

en: Any
uk: Байдуже

en: Word
uk: Слово

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Column
uk: Колонка

en: Text to find
uk: Знайти текст

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Bundle
uk: Пакет

en: Decimal point
uk: Крапка

en: Rewrite
uk: Переписування

en: Sum
uk: Сума

en: Allowed tags
uk: Дозволені теги

en: Null
uk: Пусто

en: Decimals
uk: Знаків після коми

en: Format string
uk: Рядок формату

en: Unique
uk: Унікальне

en: Median
uk: Середнє

en: Match case
uk: З врахуванням регістру

en: Convert to lowercase
uk: Перевести у нижній регістр

en: Recursive
uk: Рекурсивно

en: Side
uk: Збоку

en: Hash
uk: Геш

en: Ellipses
uk: Еліпси

en: -- Select --
uk: -- Виберіть --

en: Flip
uk: Розвернути

en: column
uk: стовпчик

en: Math
uk: Математика

en: Invalid regular expression.
uk: Неприпустимий регулярний вираз.

en: Truncate
uk: Скоротити
