Task (8.x-2.0-alpha10) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Assigned to
it: Assegnato a

en: Created
it: Creato

en: Active
it: Attivo

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Expiration Date
it: Data scadenza

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Tasks
it: Operazioni

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Close Date
it: Data chiusura

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: not yet assigned
it: non ancora assegnato

en: not yet created
it: non ancora creato

en: Link to the entity
it: Link all'entità

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
