Task (8.x-2.0-alpha10) - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Closed
nl: Gesloten

en: Description
nl: Beschrijving

en: Edit
nl: Bewerken

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: Assigned to
nl: Toegewezen aan

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Active
nl: Actief

en: Revisions
nl: Revisies

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Task
nl: Taak

en: Expiration Date
nl: Vervaldatum

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Expired
nl: Vervallen

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Completed
nl: Voltooid

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Tasks
nl: Taken

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: About
nl: Over

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Close Date
nl: Sluitingsdatum

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Due Date
nl: Vervaldag

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: The URL of the account profile page.
nl: De URL van de gebruikersprofielpagina.

en: Task ID
nl: Taak-ID

en: not yet assigned
nl: nog niet toegewezen

en: not yet created
nl: nog niet aangemaakt

en: Dismiss
nl: Afwijzen

en: Task type
nl: Taaktype

en: Link to the entity
nl: Link naar de entiteit

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen
