Task (8.x-2.0-alpha10) - en to ru translation catalogue (60 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Closed
ru: Закрыто

en: Description
ru: Описание

en: Edit
ru: Редактировать

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: View
ru: Просмотр

en: Assigned to
ru: Назначен

en: Created
ru: Создано

en: Active
ru: Активно

en: Revisions
ru: Редакции

en: Authored by
ru: Автор

en: Task
ru: Задание

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Expired
ru: Истекшие

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Revert
ru: Вернуть

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: Completed
ru: Завершено

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Tasks
ru: Задачи

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Add Task
ru: Добавить задачу

en: Close Date
ru: Дата закрытия

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: The URL of the account profile page.
ru: URL этого профиля учётной записи.

en: Task ID
ru: ID задачи

en: not yet assigned
ru: ещё не назначен

en: not yet created
ru: ещё не создан

en: Dismiss
ru: Сбросить

en: Task type
ru: Тип задачи

en: Link to the entity
ru: Ссылка на сущность

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Add Task type
ru: Добавить тип задач

en: Create new Task entities
ru: Создать новую задачу

en: Administer Task entities
ru: Администрировать задачи

en: Allow to access the administration form to configure Task entities.
ru: Разрешить доступ к форме администрирования для настройки Задач.

en: Delete Task entities
ru: Удаление сущности задачи

en: Edit Task entities
ru: Редактирование сущности задачи

en: View unpublished Task entities
ru: Просмотр неопубликованных задач

en: View all Task revisions
ru: Просмотр версий проекта

en: Revert all Task revisions
ru: Отменить все исправления задачи
