Task (8.x-2.0-alpha11) - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Closed
fr: Fermé

en: Edit
fr: Modifier

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Assigned to
fr: Assigné à

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Task
fr: Tâche

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Expired
fr: Expiré

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Tasks
fr: Tâches

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Close Date
fr: Date de clôture

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Task Status
fr: Etat de la tâche

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Task list
fr: Liste de tâche

en: The URL of the account profile page.
fr: L'URL de la page du profil du compte.

en: Task ID
fr: Identifiant (ID) de la tâche

en: not yet assigned
fr: Pas encore assigné

en: not yet created
fr: Pas encore créé

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Task type
fr: Type de tâche

en: Link to the entity
fr: Lien vers l'entité

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Add Task type
fr: Ajouter un type de tâche

en: Created the %label Task.
fr: La tâche %label a été créée.

en: Saved the %label Task.
fr: La tâche %label a été enregistrée.

en: Label for the Task type.
fr: Étiquette du type de tâche.

en: Created the %label Task type.
fr: Le type de tâche %label a été créé.

en: Saved the %label Task type.
fr: Le type de tâche %label a été enregistré.
