Task (8.x-2.0-alpha3) - en to fa translation catalogue (35 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Closed
fa: بسته شده

en: Description
fa: توضیحات

en: Edit
fa: ویرایش

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: ID
fa: شناسه

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Active
fa: فعال

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Task
fa: وظیفه

en: Expiration Date
fa: تاریخ انقضا

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Expired
fa: منقضی شده

en: Create new revision
fa: ایجاد نسخه جدید

en: Revert
fa: بازگشت

en: Revisions for %title
fa: نسخه‌های %title

en: Revision
fa: نسخه

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Revision of %title from %date
fa: نسخه %title از %date

en: Tasks
fa: وظایف

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به نسخه %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نسخه‌ها را از %revision-date حذف کنید؟

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: About
fa: درباره

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: The URL of the account profile page.
fa: آدرس صفحه پروفایل حساب.

en: not yet assigned
fa: هنوز اختصاص داده نشده

en: not yet created
fa: هنوز ایجاد نشده
