Tasty Backend (8.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (51 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: more
fr: plus

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Manage
fr: Gérer

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Member since
fr: Membre depuis

en: Last access
fr: Dernier accès

en: System
fr: Système

en: Role
fr: Rôle

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Sort by
fr: Trier par

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Apply
fr: Appliquer

en: Manage users
fr: Gérer les utilisateurs

en: Offset
fr: Décalage

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: No users found.
fr: Aucun utilisateur trouvé.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Manage content
fr: Gérer le contenu

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Configure user accounts.
fr: Configurer les comptes utilisateurs.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Master
fr: Principal

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Manage content.
fr: Gérer le contenu.

en: Node operations bulk form
fr: Formulaire des opérations en masse sur les nœuds

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant
