Tasty Backend (8.x-1.0-beta2) - en to pt translation catalogue (53 entries)

en: Title
pt: Título

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: more
pt: mais

en: Action
pt: Ação

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Reset
pt: Redefinir

en: Settings
pt: Configurações

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Add term
pt: Novo termo

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Member since
pt: Membro desde

en: Last access
pt: Último acesso

en: System
pt: Sistema

en: Desc
pt: Decrescente

en: Role
pt: Papel

en: Users
pt: Usuários

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Add user
pt: Adicionar usuário

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Apply
pt: Aplicar

en: Manage users
pt: Gerenciar usuários

en: Offset
pt: Deslocamento

en: You do not have any administrative items.
pt: Você não tem nenhum item administrativo.

en: Add link
pt: Adicionar link

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Manage content
pt: Gerenciar conteúdo

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerenciar pessoas interagindo com seu site.

en: Configure user accounts.
pt: Configurar contas de usuários.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: Manage content.
pt: Gerenciar conteúdo.

en: Node operations bulk form
pt: Formulário de operações em massa para nodes

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém
