Tasty Backend (8.x-1.0-beta4) - en to ja translation catalogue (53 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: more
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Reset
ja: リセット

en: Settings
ja: 設定

en: Manage
ja: 管理

en: Add term
ja: タームを追加

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page
ja: ページ

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Member since
ja: メンバー歴

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: System
ja: システム

en: Desc
ja: 降順

en: Role
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Apply
ja: 適用

en: Menus
ja: メニュー

en: Offset
ja: オフセット

en: You do not have any administrative items.
ja: 管理上の項目がありません。

en: Date added
ja: 追加日付

en: Add link
ja: リンクの追加

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Configure user accounts.
ja: ユーザーアカウントの設定

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Manage content.
ja: コンテンツの管理。

en: Node operations bulk form
ja: ノード一括操作フォーム

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む
